Backlink Kalitesinin Doğru Şekilde Ölçülmesi

İçeriğe ilişkin çalışmaların ardından link kalitesinin ölçülmesi için binlerce yöntem varmış gibi görünse de, webmasterların bu doğrultuda birbirinden oldukça farklı yöntemleri benimsediği ve farklı araçların etkinliği konusunda da birbirinden oldukça farklı görüşler olduğu biliniyor. En basitinden site trafiği ve yorumların yoğunluğunu site linklerinin kalitesini ölçmek için kullananlar bulunduğu gibi, Google Webmaster araçlarından analiz programlarına oldukça farklı yöntemleri benimseyenler de mevcut. SEO çalışmalarını yakından ilgilendirdiği kadar dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulması ve yapılan çalışmaların etkinliğinin saptanması için önemi oldukça büyük olan link kalitelerinin belirlenmesi, farklı yöntemlerin kullanılması neticesinde alınan farklı sonuçlar nedeniyle kafa karıştırıcı bir uğraşa dönüşebiliyor. Eski kafa yaklaşımlarla yüzlerce linkin birbiriyle ve pek çok farklı web sitesi ile sosyal medya araçlarıyla etkileşime girdiği bir link ağı inşa etmek, özellikle yeni Penguen 2.1 algoritmasından büyük bir eksi alınmasına neden olabilir. Bunun için içerik linklerinin Google’ın yeni algoritması tarafından ne derece değerli olarak görüldüğünün tam manasıyla anlaşılması, SEO ve pazarlama stratejinin istenen sonucu vermesi açısından da hayati olarak isimlendirilebilecek kadar büyük bir öneme sahip.

 

İçerik Backlinklerinin Peşine Düşmekbacklink-alma

Web sitelerine değer biçilmesinde ve yüksek arama hacmine sahip olan yoğun rekabetli kelimelerdeki arama sonuçlarında backlink kalitesinin önemli olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Ancak yeni Google güncellemesi ardından tüm web sitelerinin, aldığı backlinklerin peşine düşmesi ve kalitesiz linklerden vakit kaybetmeden kurtulması gerekiyormuş gibi görünüyor. Eğer web sitesinin öncelikli hedefi kendisini ilgilendiren kelimelerde yapılan arama sonuçlarında daha yukarlarda yer almaksa, özellikle marka haline gelmiş kaliteli web sitelerinin arasından sıyrılmak için kaliteli linklere ihtiyaç olduğu aşikar. Bu doğrultuda içerik linklerinin kalitesinin ölçülmesi için benimsenebilecek etkili ancak bir o kadar da yorucu yöntemlerin başında, her bir backlink ile sağlanan içeriğin kalitesine ve bu içeriğin yayınlandığı web sitesinin güvenilirliğine göz atmaktır. MOZ tarafından desteklenen Open Site Explorer ve Fresh Web Explorer bu aşamada backlink kalitesinin incelenmesi için yapılan çalışmaların daha kolay bir şekilde halledilmesini sağlayan iki faydalı araç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle siteye alınan yeni backlinklerin kalitesinin incelenmesi için bu iki aracın kullanılması, her iki aracın da oldukça kullanıcı dostu arayüzlere sahip olması ve farkında dahi olunmayan backlinkleri dahi fark edebilmesi sebebiyle webmasterlara ciddi bir kolaylık sağlayacaktır. Ancak en baştan hatırlatmakta yarar var ki, her iki araç da web sitesine yönlenen backlinklerin sayısına bağlı olarak incelemeyi biraz uzun sürelerde yapabiliyor. Yani araçların incelemesini tamamlaması için geçen süre, web sitesinin backlink sayısına bağlı olarak uzayabiliyor. Yine de her iki araç da çok fazla backlinke sahip olan web sitelerini dahi “nispeten” kısa bir sürede ve daha da önemlisi tutarlı bir biçimde inceleyebiliyor. Her iki aracın da içerik backlinklerinin gerek domain seviyesinde gerekse de sayfa seviyesinde inceleyebilmesi de büyük bir artı.

Ahref de içerik backlinklerinin kalitesini hızlı ve güvenilir bir şekilde incelemek için kullanılan popüler araçlardan biri. Ahref’in aracını kullanmanın en büyük avantajıysa, inceleme sonuçlarının data grafikleri ve diğer farklı şemalarda görüntülenebilmesi. Bu şekilde grafik bazlı sonuçların incelenmesi daha kolay bir hale gelirken, backlink etkisinin kısa ve uzun vadedeki etkilerinin analiz edilmesinde de daha kolay anlaşılır bir data elde edilebiliyor. Bu araç ile web sitesinin domaini gösteren adreslerin IP’leri ve doğrudan içeriğin kendisi pratik bir şekilde görüntülenebiliyor. Ayrıca Ahref’in aracı Domain Rank ve URL rank görüntülemesi de sunarak, platform üzerinden doğrudan metrik sonuçlara erişim sağlanmasına da imkan tanımakta. Bu araçlar dışında yeni güncelleme sonrasında backlink odaklı çalışmalar için Majestic SEO inceleme aracını kullanarak da kolay bir şekilde güvenilir sonuçlara ulaşılması mümkün. Hemen hemen içerik backlinkleriyle alakalı bilinmesi gereken her şeyi kısa süre içinde metrik sonuçlar şeklinde sunan Majestic SEO aracı, link trafiği ve backlink geçmişiyle ilgili detaylı fikir sahibi olunmasına yardımcı oluyor. Alıntı ve güvenilirlik akışı bölümlerinde sunulan sonuçlar, aracı kullanan webmasterların zahmetsiz bir biçimde backlinklerinin kalitesini incelemesini sağlıyor.

 

Google Webmaster Araçlarıgoogle-backlink

Google Webmaster Araçları (GWA) da siteyi işaret eden bağlantılar hakkında bilgi verse de, hala amatör ve profesyonel olarak SEO ile ilgilenen pek çok insan negatif yorumlarda bulunuyor. Genel olarak Google Webmaster Araçlarının eleştirilen yönü; sunulan bilgilerin her zaman güncel olmadığı ve birkaç haftalık eski verilerin görüntülendiği, bazen de aracın sağladığı verinin eksik olduğu. Ancak yine de web sitesinin Google’ın gözünden nasıl göründüğünü öğrenmenin en doğrusu olduğunu düşünen webmasterlar için GWA, web sitelerinin backlink yapısını incelemek için oldukça faydalı bir kaynak. Google tarafından sunulan Webmaster Araçlarının diğerleri kadar kullanıcı dostu olduğunu ve geniş veri sağladığını söylemek en azından şuan için pek mümkün olmasa da, her şeye rağmen GWA webmasterlar için önemini koruyor. Page Rank verilerini metrik bir biçimde görüntüleme imkanı sunmayı sürdüren GWA, PR değerinin yakın zamanda güncellenmediğinin görüntülenmesi ile titiz çalışmalarda problem olabiliyor. Ancak yine de herhangi bir içeriği işaret eden backlinklerin GWA kullanılarak görüntülenmesi ve farklı bir bakış açısı sunan verilere ulaşmak mümkün.

 

Daha Kaliteli Backlinklergoogle-pagerank

Webmasterların backlinkleri basit birer link çıkışı ya da girişi olarak görmemesi, her backlinkin birçok farklı değer kriteri olduğunu kesinlikle unutmaması gerekiyor. Aşağıda sıralanan birkaç temel madde, daha kaliteli ve etkin bir link ağı örülmesi için göz ardı edilmemesi gereken unsurları işaret ediyor. Önceden de amatör ya da profesyonel olarak SEO il ilgilenenlerin önemli olduğunu bildiği bu unsurlar bilhassa yeni Google güncellemesinden sonra daha da fazla önem kazanmış gibi görünüyor. Ayrıca backlink çalışmaları ile Google’ın gözüne girmek isteyenlerin, geçmişte olduğu gibi yeni güncelleme sonrasında da linklerinin “doğallığına” belki de her şeyden fazla dikkat etmesi lazım. Herhangi bir içerikle ilişkilendirilen backlinkin kalitesi, ilgili içeriğin yayınlandığı web sitesinin güvenilirliği kadar linkin çıktığı içeriğin kalitesiyle yakından ilişkili. Yani link çıkışının gerçekleştiği içeriğin sosyal medyada ne denli ilgi gördüğü, Google Plus hesapları üzerinden paylaşıldığında ne kadar yorumlandığı ya da kaç Google+ kullanıcısı tarafından +1’lendiği de artık kaliteli backlink arayanların dikkat etmesi gerekenler arasında yer alıyor.

  • Anchor Text (tıklanabilir kelime veya kelime grupları) sayısı ve sayfadaki konumu
  • Sayfadan giden linklerin sayısı
  • Sayfaya gelen linklerin sayısı
  • Linkin sayfadaki yeri
  • Do Follow linkler
  • Edinilmesi en güç ancak en güvenilir olan “.edu ve .gov” uzantılı linklerin sayısı
  • Kullanılan aracın Domaine ve sayfaya verdiği değer
  • İçerik kalitesini etkileyen sosyal medya ve Google+ aktiviteleri

Web sitelerinin backlink kalitesini incelerken üçüncü parti araçların kullanılması ile yüzlerce veya binlerce linki çok kısa bir sürede görüntülemek mümkün olsa da, kullanılan aracın “linklerin bazılarını” gözden kaçırması da mümkün. Bu aşamada kullanılan backlink analiz aracının güvenilirliği ve işlevselliği devreye giriyor. Gözden kaçan tek bir linkin dahi kapsamlı SEO çalışmaları yapılmasına karşın Google aramalarında istenen sıralarda yer alınmamasının asıl sebebi olması mümkün. Bu tür durumlarda webmasterlar SEO çalışmalarının neden istenen etkiyi vermediğini merak ederek sorunun nerede olduğunu bulmaya çalışırken, kullanılan analiz aracının yetersizliği sebebiyle gözden kaçan backlinklerin tüm bu sorunun kaynağı olabileceğini gözden kaçırabiliyor. Bazı sitelerin kalıcı bir ziyaretçi trafiği oluşturmak için sizin web sitenize link vermesi mümkün. Doğru analiz aracının kullanılması ile birlikte bu tür gözden kaçan linkler tespit edilebilir ve hangi web sitelerinden bu tür bir trafik talebi isteği geldiğinin kısa sürede saptanabilir. Bu tür linklerin bazıları web sitesinin gerek kaliteli backlinklere sahip olması gerekse de düzenli bir trafiğe sahip olması için son derece önemli olabilir. Kuşkusuz birçok farklı analiz aracının kullanılması ve oldukça tatminkar sonuçlar elde edilmesi de mümkün…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir