Yazılar

Anahtar Kelime Odaklı SEO Stratejileri

Google’ın algoritma güncellemesine gitmesinin ve bu güncellemenin geçmiş senelerdeki Panda veya Penguen güncellemelerine nazaran çok daha farklı noktalara odaklanması, amatör veya profesyonel olarak SEO ile ilgilenenlerin de bugüne kadar yaptığı planları gözden geçirmesine sebep oluyor. Yeni algoritmanın internetin geleceğine bakarak bugünden büyük bir değişim sürecinin ilk adımlarını atması, anahtar kelime odaklı SEO çalışmaları için yapılandırılan tüm stratejileri de değiştiriyor. Yeni Google algoritması web sitelerinin güvenilirliğinden yayınladıkları içeriğin kalitesine, sosyal medyada aktif olmaktan backlink yapılarına pek çok farklı konuyla ilgileniyor olsa da; bu konuların en önemlilerinden biri “Long Tail Keywords” yani uzun anahtar kelime öbeklerinden oluşan arama terimleri haline gelmiş durumda. Uzun zaman boyunca düşük arama hacimleri nedeniyle SEO ile ilgilenen dijital pazarlamacıların, firma sahiplerinin ve webmasterların ilgisiz kaldığı Long Tail Keywords (Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler), tüm aramaların toplamı düşündüğünde muazzam derecede büyük bir öneme sahip hale geldi. Teker teker incelendiğinde gerçekten oldukça düşük arama hacimleriyle web sitesinin ziyaretçi trafiğine pek de büyük bir etki sağlamayacakmış gibi görünen bu uzun arama terimleri üzerine kapsamlı bir çalışma yapılması durumunda, çoklu Long Tail Keywords üzerine SEO planları yapılarak ciddi bir ziyaretçi potansiyeli yakalanması mümkün. Bu değişimin temel nedeni ise Google’ın yaptığı incelemeler sonucunda kullanıcıların daha uzun arama terimleriyle daha tutarlı sonuçlara ulaşma eğilimi içinde olduğunu fark etmesi ve yeni algoritmasını da bu yönde geliştirmesi gerekiyor.

 

Daha Kompleks Arama Terimleri, Daha Tutarlı Sonuçlargoogle-arama-motoru

Google kullanıcılarının arama motorunu muhatap alarak yönelttiği sorulara cevap araması, algoritmanın da çoklu kelime kullanımı ile daha kompleks bir kimlik kazanan arama terimlerini algılayarak tutarlı sonuçlar sunmasını gerektirdi. Bu doğrultuda Google yeni algoritma güncellemesi ile kullanıcılara; daha kaliteli içeriği ulaşmak için aramalarını daha kompleks terimler kullanarak yapmayı öneriyor. Kullanıcının aramada birkaç kelime kullanarak istediği içeriğe ulaşması oldukça zorken, aramasını çoklu kelime öbeklerinden oluşan kompleks bir terimle yapması aradığı kaliteli içeriğe ulaşma ihtimalinin de artmasını sağlıyor. Daha kompleks arama terimleri dendiğinde ise akla ilk olarak Long Tail Keywords geliyor. Kullanıcının aramasında neye ulaşmak istediğiyle ilgili çok daha fazla veri kriteri sunduğu uzun kelimeli aramalarda, algoritma da neye ulaşmak istendiği konusunda çok daha fazla referans elde edebiliyor. Algoritmanın daha fazla referansa sahip olması kullanıcıya daha tutarlı sonuçlar sunmasını sağlarken, tüm bu süreç uzun kuyruklu anahtar kelimeleri esas alan SEO çalışmaların etkisinin de günden güne artacağı anlamına geliyor.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerin Etkinliğilong-tail-keyword-seo

Google’ın yaptığı açıklamalara göre; uzun kuyruklu anahtar kelimeler, %20 ile %40 arasında değişen oranlarla toplam web arama trafiğinin büyük bir bölümünü işgal ediyor. Üstelik bu web arama trafiği hacminin her geçen yıl biraz daha artması ve bazı alanlarda oranın %50’lere varması, çoklu kelime öbeklerinden oluşan karmaşık arama terimlerinin geleceğin internetinde daha da önemli olacağını gösteriyor. Kullanıcıların arama terimlerinde daha kompleks bir dil kullanmayı tercih etmesinde, Apple’ın meşhur uygulaması Siri ve benzeri sesli arama seçeneği sunan yazılımların da etkisi büyük. Ayrıca pek yakında herkesin gözünde göreceğimiz Google Glass’ın birincil ara yüzünün de sesli komutlar olması, Glass kullanıcılarının da bütün Google sorgularını sesli olarak yapacağı manasına geliyor. İnsanlar sesli olarak yani günlük hayatta kullandığı diliyle Google üzerinden arama yaptıkça, yazım dilinden farklı olarak “çok daha uzun ve kompleks” arama terimleri ortaya çıkıyor. Google da bu durumu fark ederek geleceğin internetinin mobil olacağını ve Google sorgularının çok büyük bir bölümün de sesli olarak yapılacağını anladı. Bu nedenle de algoritma güncellemesi ile geleceğin internetine şimdiden ayak uydurmak üzere büyük bir hamle yaptı. Yani uzun kuyruklu anahtar kelimelerin toplam arama hacminin bu kadar hızlı yükselmesi, herkesin etkin ve uzun vadeli başarı için SEO planlarına uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de dahil etmesini gerektiriyor.

 

Ziyaretçi Trafiğinin Arttırılmasıziyaretçi-trafiği

Google bazı konularda arama motoru üzerinden yapılan aramaların neredeyse %50’sinin uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılarak yapıldığını söylerken, özellikle dünya genelinde yapılan bütün Google aramalarının %20’sinin “çok uzun kuyruklu anahtar kelimeler” (Extremely Long Tail Keywords) ile yapıldığının altını çiziyor. Her 5 aramanın 1 tanesinin çok uzun kuyruklu anahtar kelimelerle yapılması dahi SEO stratejilerine bu uzun ve kompleks anahtar kelimeleri hedef alan çalışmaların yerleştirilmesinin ne derece önemli olduğunu göstermekte. Google’ın kendisi de reklamcılığa yönelik stratejilerini değiştirerek, internet kullanıcılarının aradığı ürüne ulaşmak için ne gibi sorgular yaptığını inceliyor. Günümüzün internet kullanıcıları herhangi bir ürün aradığında Google üzerinden yapacağı sorguda mümkün olduğunca uzun terimler kullanmakta, bu şekilde aradığı ürünün mümkün olduğunca fazla özelliğini belirtmek ve bu sayede de aradığına “anında” ulaşmak istiyor. Geçmişte çoğu firma sahibinin, webmasterın ve pazarlamacı tek bir uzun kuyruklu anahtar kelimenin aranma hacmine bakarak SEO çalışmalarına bu tek arama teriminin dahil edilmesinin gereksiz olduğunu düşünürdü. Günümüzde hem bu terimlerin tekil olarak aranma yüzdeleri hem de tek bir konuyla ilgili toplam terimlerin sunduğu potansiyel ziyaret trafiği katlanarak artmış durumda. Firmaların kendi ticari faaliyet alanını ilgilendiren konularda kullanılan uzun kuyruklu anahtar kelimelerin büyük bir bölümüne yatırım yapması ve SEO stratejilerine mümkün olduğunca fazla uzun kuyruklu anahtar kelime dahil etmesi, ziyaretçi trafiğini beklenenin de ilerisine taşımasını sağlayacaktır.