Yazılar

Blog Yorumlarından Çıkan Linkler

Bloglar üzerinden web sitelerine etkili backlink trafiği sağlamak, senelerdir çoğu webmaster ve site sahibi tarafından etkili bir SEO çalışması yapmanın en kolay yolu olarak görülmüştür. SEO ile ilgili konular arasında en fazla öneme sahip olan başlılar arasında yer alan link inşası, internet kullanıcılarıyla arasının iyi olmasını arzu eden herkesin dikkat etmesi gereken konulardandır. Web sitesinin kullanıcılarla arasının iyi olması, Google algoritmasıyla da arasının iyi olmasıyla eşanlamlı olduğu için link şemalarında Bloglar üzerinden gelen linklerin doğru yönetilmesi gerekir. Sitemizde daha önce birçok yazıda belirttiğimiz üzere son kapsamlı Penguen algoritma güncellemesinin sonrasında Blog yorumları üzerinden gelen linklerin SEO açısından ne derece etkili olduğu, çok fazla tartışılan konulardan biri haline geldi. Binlerce üyesi olan SEO etiketli Google+ toplulukları ile dünyaca ünlü webmaster forumlarında sıkça tartışılan bu konuyla ilgili adeta her kafadan ayrı bir ses çıktığını söylemek mümkün. Link şemalarının web sitelerinin kaderini belirleyecek kadar büyük öneme sahip olması ve bu şemalara Blog siteleri üzerinden gelen linklerin de dahil olması; Blog yorumlarıyla sağlanan backlinklerin SEO açısından ne derece etkili olduğu sorusunun görmezden gelinememesine neden oluyor.

 

Blog Yorumlarıyla Backlink İnşasıdoğal-backlink

Link şemalarına dahil olan tüm link giriş ve çıkışları, linkin işaret ettiği web sitesinin Pagerank değerini ve Google sıralamalarını etkiler. Zaten Google Web Yöneticisi Yönergesi de link şemalarının gerek Pagerank gerekse de SEO açısından ne kadar önemli olduğunu açık bir ifadeyle belirtiyor. Link şemalarının Pagerank ve Google sıralamalarını değiştiren tüm link giriş çıkışlarını kapsaması, Blog siteleri üzerinden gelen linklerin de en az diğer web sitelerinden gelenler kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ancak webmasterlar ile web sitesi sahiplerinin bu ifadede kaçırmaması gereken; bahsi geçen etkinin çift taraflı olduğudur. Yani Blog yorumları üzerinden gelen linkler de dahil olmak üzere web sitesinin link şemasına dahil olan tüm linklerin web sitesinin Pagerank değerini ve Google sıralamasını olumlu yönde etkilemesi mümkün olduğu gibi, bu etkinin geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde negatif olması da mümkündür. Bu sebepten ötürü söz konusu Blog yorumları üzerinden gelen backlinkler olduğunda ortaya Anti-SEO kapsamına giren bir etki oluşmaması için aranması gereken ilk özellik “güvenilirlik” olmalıdır.

 

SEO konusunda tartışmasız küresel boyutta en önemli otoritelerden biri ve çoğu webmastera göre en önemlisi olan Matt Cutts’un geçen hafta Blog yorumları üzerinden gelen linklerle ilgili bir video yayınlamasıyla birlikte son Penguen güncellemesinden beri haftalardır tartışılan bu konu da “nispeten” açıklığa kavuştu. Kendisine yöneltilen ve direk olarak Blog yorumlarından çıkan linklerin SEO üzerindeki etkisiyle ilgili olan bir soruya 2 dakikalık bir videoda yanıt veren Cutts, her zaman ki gibi “organik” olduğu sürece backlink çalışmalarının hiçbir zararı bulunmadığını söyledi. Kendisinin de bir internet kullanıcısı olarak tıpkı diğer kullanıcılar gibi sürekli olarak Blog sitelerini ziyaret ettiğini ve bu sitelere yazdığı yorumlarda link paylaşımı yaptığını da ifade eden Cutts, bunun tüm internet kullanıcılarının benimsediği oldukça doğal bir hareket olduğunun altını çizdi. Ancak tüm bunları kendi adını taşıyan ve zaten dijital dünyada sürekli kullandığı hesabıyla yani “kendisi olarak” yaptığını ifade eden Matt Cutts, herkesin zaten her gün kullandığı kendisine ait bir hesapla dilediği gibi Blog yorumlarına link ekleyebileceğini belirtti. Buradan çıkarılan tek sonuç ise kişinin gerçek kişiliğinin dijital dünyadaki simgesi olan “gerçek hesapların” kullanılması halinde, Blog yorumlarının web sitelerine backlink trafiği için kullanılabileceği.

 

Güvenilir Blog Backlinkleribacklink-inşası

Matt Cutts tarafından yapılan bu açıklama, Blog sitelerine yazılan yorumlara link eklenmesinden ziyade bu yorumları kimin eklediğinin asıl konu olduğunu göstermekte. Zira web sitesine backlink trafiği sağlayarak etkili bir SEO çalışması yapmak isteyenlerin onlarca sahte hesap kullanması ve bu hesapları da yalnızca Blog yorumlarından link çıkışı yapmak için kullanması, acımaz Penguen algoritmasının bu hesapları Spammer ve gelen tüm linkleri de Spam olarak işaretlemesine neden oluyor. Yani kişi kendi hesabıyla Blog sitelerine yazdığı yorumlara dilediği gibi link ekleyebilirken, kendi sitesine gelen ve güvenilir hesaplardan gelip gelmediği de bilinmeyen linklere muhakkak dikkat etmesi gerekiyor. Spammer hesaplardan yöneltilen linklerin web sitesine yarar sağlaması bir kenara dursun, giderilmesi çok güç biçimde veya daha da kötüsü kalıcı hasar vermesi mümkün. Sosyal medya araçlarında kullanılan ve Google+ hesabıyla ilişkilendirilmiş hesapların yaptığı yorumlara link eklemesi durumunda SEO çalışmalarında Blog yorumlarından faydalanmak fayda sağlayabilir. Yoruma link ekleyen hesabın güvenilirliği doğrudan web sitesini işaret eden linkin de güvenilirliğini belirlediğinden, risk almamak için Blog yorumlarından gelen linklere kesinlikle ama kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Kişinin kendi hesabıyla istediği web sitelerine Blog yorumlarına link ekleyerek backlink trafiği sağlamasında Matt Cutts’a göre bir sorun yoksa, kuvvetle muhtemel ki bu Penguen için de sorun olmayacaktır.

Backlink Kalitesinin Doğru Şekilde Ölçülmesi

İçeriğe ilişkin çalışmaların ardından link kalitesinin ölçülmesi için binlerce yöntem varmış gibi görünse de, webmasterların bu doğrultuda birbirinden oldukça farklı yöntemleri benimsediği ve farklı araçların etkinliği konusunda da birbirinden oldukça farklı görüşler olduğu biliniyor. En basitinden site trafiği ve yorumların yoğunluğunu site linklerinin kalitesini ölçmek için kullananlar bulunduğu gibi, Google Webmaster araçlarından analiz programlarına oldukça farklı yöntemleri benimseyenler de mevcut. SEO çalışmalarını yakından ilgilendirdiği kadar dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulması ve yapılan çalışmaların etkinliğinin saptanması için önemi oldukça büyük olan link kalitelerinin belirlenmesi, farklı yöntemlerin kullanılması neticesinde alınan farklı sonuçlar nedeniyle kafa karıştırıcı bir uğraşa dönüşebiliyor. Eski kafa yaklaşımlarla yüzlerce linkin birbiriyle ve pek çok farklı web sitesi ile sosyal medya araçlarıyla etkileşime girdiği bir link ağı inşa etmek, özellikle yeni Penguen 2.1 algoritmasından büyük bir eksi alınmasına neden olabilir. Bunun için içerik linklerinin Google’ın yeni algoritması tarafından ne derece değerli olarak görüldüğünün tam manasıyla anlaşılması, SEO ve pazarlama stratejinin istenen sonucu vermesi açısından da hayati olarak isimlendirilebilecek kadar büyük bir öneme sahip.

 

İçerik Backlinklerinin Peşine Düşmekbacklink-alma

Web sitelerine değer biçilmesinde ve yüksek arama hacmine sahip olan yoğun rekabetli kelimelerdeki arama sonuçlarında backlink kalitesinin önemli olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Ancak yeni Google güncellemesi ardından tüm web sitelerinin, aldığı backlinklerin peşine düşmesi ve kalitesiz linklerden vakit kaybetmeden kurtulması gerekiyormuş gibi görünüyor. Eğer web sitesinin öncelikli hedefi kendisini ilgilendiren kelimelerde yapılan arama sonuçlarında daha yukarlarda yer almaksa, özellikle marka haline gelmiş kaliteli web sitelerinin arasından sıyrılmak için kaliteli linklere ihtiyaç olduğu aşikar. Bu doğrultuda içerik linklerinin kalitesinin ölçülmesi için benimsenebilecek etkili ancak bir o kadar da yorucu yöntemlerin başında, her bir backlink ile sağlanan içeriğin kalitesine ve bu içeriğin yayınlandığı web sitesinin güvenilirliğine göz atmaktır. MOZ tarafından desteklenen Open Site Explorer ve Fresh Web Explorer bu aşamada backlink kalitesinin incelenmesi için yapılan çalışmaların daha kolay bir şekilde halledilmesini sağlayan iki faydalı araç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle siteye alınan yeni backlinklerin kalitesinin incelenmesi için bu iki aracın kullanılması, her iki aracın da oldukça kullanıcı dostu arayüzlere sahip olması ve farkında dahi olunmayan backlinkleri dahi fark edebilmesi sebebiyle webmasterlara ciddi bir kolaylık sağlayacaktır. Ancak en baştan hatırlatmakta yarar var ki, her iki araç da web sitesine yönlenen backlinklerin sayısına bağlı olarak incelemeyi biraz uzun sürelerde yapabiliyor. Yani araçların incelemesini tamamlaması için geçen süre, web sitesinin backlink sayısına bağlı olarak uzayabiliyor. Yine de her iki araç da çok fazla backlinke sahip olan web sitelerini dahi “nispeten” kısa bir sürede ve daha da önemlisi tutarlı bir biçimde inceleyebiliyor. Her iki aracın da içerik backlinklerinin gerek domain seviyesinde gerekse de sayfa seviyesinde inceleyebilmesi de büyük bir artı.

Ahref de içerik backlinklerinin kalitesini hızlı ve güvenilir bir şekilde incelemek için kullanılan popüler araçlardan biri. Ahref’in aracını kullanmanın en büyük avantajıysa, inceleme sonuçlarının data grafikleri ve diğer farklı şemalarda görüntülenebilmesi. Bu şekilde grafik bazlı sonuçların incelenmesi daha kolay bir hale gelirken, backlink etkisinin kısa ve uzun vadedeki etkilerinin analiz edilmesinde de daha kolay anlaşılır bir data elde edilebiliyor. Bu araç ile web sitesinin domaini gösteren adreslerin IP’leri ve doğrudan içeriğin kendisi pratik bir şekilde görüntülenebiliyor. Ayrıca Ahref’in aracı Domain Rank ve URL rank görüntülemesi de sunarak, platform üzerinden doğrudan metrik sonuçlara erişim sağlanmasına da imkan tanımakta. Bu araçlar dışında yeni güncelleme sonrasında backlink odaklı çalışmalar için Majestic SEO inceleme aracını kullanarak da kolay bir şekilde güvenilir sonuçlara ulaşılması mümkün. Hemen hemen içerik backlinkleriyle alakalı bilinmesi gereken her şeyi kısa süre içinde metrik sonuçlar şeklinde sunan Majestic SEO aracı, link trafiği ve backlink geçmişiyle ilgili detaylı fikir sahibi olunmasına yardımcı oluyor. Alıntı ve güvenilirlik akışı bölümlerinde sunulan sonuçlar, aracı kullanan webmasterların zahmetsiz bir biçimde backlinklerinin kalitesini incelemesini sağlıyor.

 

Google Webmaster Araçlarıgoogle-backlink

Google Webmaster Araçları (GWA) da siteyi işaret eden bağlantılar hakkında bilgi verse de, hala amatör ve profesyonel olarak SEO ile ilgilenen pek çok insan negatif yorumlarda bulunuyor. Genel olarak Google Webmaster Araçlarının eleştirilen yönü; sunulan bilgilerin her zaman güncel olmadığı ve birkaç haftalık eski verilerin görüntülendiği, bazen de aracın sağladığı verinin eksik olduğu. Ancak yine de web sitesinin Google’ın gözünden nasıl göründüğünü öğrenmenin en doğrusu olduğunu düşünen webmasterlar için GWA, web sitelerinin backlink yapısını incelemek için oldukça faydalı bir kaynak. Google tarafından sunulan Webmaster Araçlarının diğerleri kadar kullanıcı dostu olduğunu ve geniş veri sağladığını söylemek en azından şuan için pek mümkün olmasa da, her şeye rağmen GWA webmasterlar için önemini koruyor. Page Rank verilerini metrik bir biçimde görüntüleme imkanı sunmayı sürdüren GWA, PR değerinin yakın zamanda güncellenmediğinin görüntülenmesi ile titiz çalışmalarda problem olabiliyor. Ancak yine de herhangi bir içeriği işaret eden backlinklerin GWA kullanılarak görüntülenmesi ve farklı bir bakış açısı sunan verilere ulaşmak mümkün.

 

Daha Kaliteli Backlinklergoogle-pagerank

Webmasterların backlinkleri basit birer link çıkışı ya da girişi olarak görmemesi, her backlinkin birçok farklı değer kriteri olduğunu kesinlikle unutmaması gerekiyor. Aşağıda sıralanan birkaç temel madde, daha kaliteli ve etkin bir link ağı örülmesi için göz ardı edilmemesi gereken unsurları işaret ediyor. Önceden de amatör ya da profesyonel olarak SEO il ilgilenenlerin önemli olduğunu bildiği bu unsurlar bilhassa yeni Google güncellemesinden sonra daha da fazla önem kazanmış gibi görünüyor. Ayrıca backlink çalışmaları ile Google’ın gözüne girmek isteyenlerin, geçmişte olduğu gibi yeni güncelleme sonrasında da linklerinin “doğallığına” belki de her şeyden fazla dikkat etmesi lazım. Herhangi bir içerikle ilişkilendirilen backlinkin kalitesi, ilgili içeriğin yayınlandığı web sitesinin güvenilirliği kadar linkin çıktığı içeriğin kalitesiyle yakından ilişkili. Yani link çıkışının gerçekleştiği içeriğin sosyal medyada ne denli ilgi gördüğü, Google Plus hesapları üzerinden paylaşıldığında ne kadar yorumlandığı ya da kaç Google+ kullanıcısı tarafından +1’lendiği de artık kaliteli backlink arayanların dikkat etmesi gerekenler arasında yer alıyor.

  • Anchor Text (tıklanabilir kelime veya kelime grupları) sayısı ve sayfadaki konumu
  • Sayfadan giden linklerin sayısı
  • Sayfaya gelen linklerin sayısı
  • Linkin sayfadaki yeri
  • Do Follow linkler
  • Edinilmesi en güç ancak en güvenilir olan “.edu ve .gov” uzantılı linklerin sayısı
  • Kullanılan aracın Domaine ve sayfaya verdiği değer
  • İçerik kalitesini etkileyen sosyal medya ve Google+ aktiviteleri

Web sitelerinin backlink kalitesini incelerken üçüncü parti araçların kullanılması ile yüzlerce veya binlerce linki çok kısa bir sürede görüntülemek mümkün olsa da, kullanılan aracın “linklerin bazılarını” gözden kaçırması da mümkün. Bu aşamada kullanılan backlink analiz aracının güvenilirliği ve işlevselliği devreye giriyor. Gözden kaçan tek bir linkin dahi kapsamlı SEO çalışmaları yapılmasına karşın Google aramalarında istenen sıralarda yer alınmamasının asıl sebebi olması mümkün. Bu tür durumlarda webmasterlar SEO çalışmalarının neden istenen etkiyi vermediğini merak ederek sorunun nerede olduğunu bulmaya çalışırken, kullanılan analiz aracının yetersizliği sebebiyle gözden kaçan backlinklerin tüm bu sorunun kaynağı olabileceğini gözden kaçırabiliyor. Bazı sitelerin kalıcı bir ziyaretçi trafiği oluşturmak için sizin web sitenize link vermesi mümkün. Doğru analiz aracının kullanılması ile birlikte bu tür gözden kaçan linkler tespit edilebilir ve hangi web sitelerinden bu tür bir trafik talebi isteği geldiğinin kısa sürede saptanabilir. Bu tür linklerin bazıları web sitesinin gerek kaliteli backlinklere sahip olması gerekse de düzenli bir trafiğe sahip olması için son derece önemli olabilir. Kuşkusuz birçok farklı analiz aracının kullanılması ve oldukça tatminkar sonuçlar elde edilmesi de mümkün…