Yazılar

Blog Yorumlarından Çıkan Linkler

Bloglar üzerinden web sitelerine etkili backlink trafiği sağlamak, senelerdir çoğu webmaster ve site sahibi tarafından etkili bir SEO çalışması yapmanın en kolay yolu olarak görülmüştür. SEO ile ilgili konular arasında en fazla öneme sahip olan başlılar arasında yer alan link inşası, internet kullanıcılarıyla arasının iyi olmasını arzu eden herkesin dikkat etmesi gereken konulardandır. Web sitesinin kullanıcılarla arasının iyi olması, Google algoritmasıyla da arasının iyi olmasıyla eşanlamlı olduğu için link şemalarında Bloglar üzerinden gelen linklerin doğru yönetilmesi gerekir. Sitemizde daha önce birçok yazıda belirttiğimiz üzere son kapsamlı Penguen algoritma güncellemesinin sonrasında Blog yorumları üzerinden gelen linklerin SEO açısından ne derece etkili olduğu, çok fazla tartışılan konulardan biri haline geldi. Binlerce üyesi olan SEO etiketli Google+ toplulukları ile dünyaca ünlü webmaster forumlarında sıkça tartışılan bu konuyla ilgili adeta her kafadan ayrı bir ses çıktığını söylemek mümkün. Link şemalarının web sitelerinin kaderini belirleyecek kadar büyük öneme sahip olması ve bu şemalara Blog siteleri üzerinden gelen linklerin de dahil olması; Blog yorumlarıyla sağlanan backlinklerin SEO açısından ne derece etkili olduğu sorusunun görmezden gelinememesine neden oluyor.

 

Blog Yorumlarıyla Backlink İnşasıdoğal-backlink

Link şemalarına dahil olan tüm link giriş ve çıkışları, linkin işaret ettiği web sitesinin Pagerank değerini ve Google sıralamalarını etkiler. Zaten Google Web Yöneticisi Yönergesi de link şemalarının gerek Pagerank gerekse de SEO açısından ne kadar önemli olduğunu açık bir ifadeyle belirtiyor. Link şemalarının Pagerank ve Google sıralamalarını değiştiren tüm link giriş çıkışlarını kapsaması, Blog siteleri üzerinden gelen linklerin de en az diğer web sitelerinden gelenler kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ancak webmasterlar ile web sitesi sahiplerinin bu ifadede kaçırmaması gereken; bahsi geçen etkinin çift taraflı olduğudur. Yani Blog yorumları üzerinden gelen linkler de dahil olmak üzere web sitesinin link şemasına dahil olan tüm linklerin web sitesinin Pagerank değerini ve Google sıralamasını olumlu yönde etkilemesi mümkün olduğu gibi, bu etkinin geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde negatif olması da mümkündür. Bu sebepten ötürü söz konusu Blog yorumları üzerinden gelen backlinkler olduğunda ortaya Anti-SEO kapsamına giren bir etki oluşmaması için aranması gereken ilk özellik “güvenilirlik” olmalıdır.

 

SEO konusunda tartışmasız küresel boyutta en önemli otoritelerden biri ve çoğu webmastera göre en önemlisi olan Matt Cutts’un geçen hafta Blog yorumları üzerinden gelen linklerle ilgili bir video yayınlamasıyla birlikte son Penguen güncellemesinden beri haftalardır tartışılan bu konu da “nispeten” açıklığa kavuştu. Kendisine yöneltilen ve direk olarak Blog yorumlarından çıkan linklerin SEO üzerindeki etkisiyle ilgili olan bir soruya 2 dakikalık bir videoda yanıt veren Cutts, her zaman ki gibi “organik” olduğu sürece backlink çalışmalarının hiçbir zararı bulunmadığını söyledi. Kendisinin de bir internet kullanıcısı olarak tıpkı diğer kullanıcılar gibi sürekli olarak Blog sitelerini ziyaret ettiğini ve bu sitelere yazdığı yorumlarda link paylaşımı yaptığını da ifade eden Cutts, bunun tüm internet kullanıcılarının benimsediği oldukça doğal bir hareket olduğunun altını çizdi. Ancak tüm bunları kendi adını taşıyan ve zaten dijital dünyada sürekli kullandığı hesabıyla yani “kendisi olarak” yaptığını ifade eden Matt Cutts, herkesin zaten her gün kullandığı kendisine ait bir hesapla dilediği gibi Blog yorumlarına link ekleyebileceğini belirtti. Buradan çıkarılan tek sonuç ise kişinin gerçek kişiliğinin dijital dünyadaki simgesi olan “gerçek hesapların” kullanılması halinde, Blog yorumlarının web sitelerine backlink trafiği için kullanılabileceği.

 

Güvenilir Blog Backlinkleribacklink-inşası

Matt Cutts tarafından yapılan bu açıklama, Blog sitelerine yazılan yorumlara link eklenmesinden ziyade bu yorumları kimin eklediğinin asıl konu olduğunu göstermekte. Zira web sitesine backlink trafiği sağlayarak etkili bir SEO çalışması yapmak isteyenlerin onlarca sahte hesap kullanması ve bu hesapları da yalnızca Blog yorumlarından link çıkışı yapmak için kullanması, acımaz Penguen algoritmasının bu hesapları Spammer ve gelen tüm linkleri de Spam olarak işaretlemesine neden oluyor. Yani kişi kendi hesabıyla Blog sitelerine yazdığı yorumlara dilediği gibi link ekleyebilirken, kendi sitesine gelen ve güvenilir hesaplardan gelip gelmediği de bilinmeyen linklere muhakkak dikkat etmesi gerekiyor. Spammer hesaplardan yöneltilen linklerin web sitesine yarar sağlaması bir kenara dursun, giderilmesi çok güç biçimde veya daha da kötüsü kalıcı hasar vermesi mümkün. Sosyal medya araçlarında kullanılan ve Google+ hesabıyla ilişkilendirilmiş hesapların yaptığı yorumlara link eklemesi durumunda SEO çalışmalarında Blog yorumlarından faydalanmak fayda sağlayabilir. Yoruma link ekleyen hesabın güvenilirliği doğrudan web sitesini işaret eden linkin de güvenilirliğini belirlediğinden, risk almamak için Blog yorumlarından gelen linklere kesinlikle ama kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Kişinin kendi hesabıyla istediği web sitelerine Blog yorumlarına link ekleyerek backlink trafiği sağlamasında Matt Cutts’a göre bir sorun yoksa, kuvvetle muhtemel ki bu Penguen için de sorun olmayacaktır.