Yazılar

SEO ile Zirveye Çıkış

seo-hizmetleriBütün web sitesi sahiplerinin hakkında az veya çok bilgi sahibi olduğu SEO kavramı, çoğu firma sahibi için kısa süre içinde istenen kelimelerde zirveye yerleşmek demek. Optimizasyon hizmetlerini profesyonel olarak veren ya da verdiğini iddia eden kişiler/firmalar arasında dahi “kelin ilacı olsa başına sürer” misali kendi sitelerinin optimizasyonunu dahi doğru düzgün yapamayanlar bulunuyor. Dijital teknolojinin hızlı gelişimine bir şekilde ayak uydurmaya çalışan firma sahipleri SEO terimine de yabancı olduğundan, maalesef bu tür faydadan ziyade zararı dokunacak kişi ya da firmalara güvenmesi halinde büyük sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bizzat kendi elleriyle web sitelerine Anti-SEO yapan firma sahipleri, işin en kötü yanı bir de bunun için göz ardı edilemeyecek meblağlar ödüyor. Aslında bir web sitesi, SEO kavramını hayatı boyunca duymamış kişiler tarafından farkında bile olmadan Google aramalarında ilk sayfada yer alabilir. Şayet kişi sitesini ziyaret eden kullanıcılara daha faydalı içerik sağlamak ve kullanıcılarına daha fazla hizmet sunmak için çalışırsa, zaten biliyor olsun olmasın faydalı bir SEO çalışması yapar. Doğal yollara başvurarak, internet kullanıcılarına fayda sağlamak için yapılan her çalışma bir nevi optimizasyondur ve Google her zaman insanlara faydalı olan web sitelerine prim verir. Lakin söz konusu ticaret hayatı olduğunda farklı sektörleri ilgilendiren kelimelerde çok yüksek rekabet yaşandığında, firma sahiplerinin arzu ettiği başarıyı elde etmesi için profesyonel SEO çözümlerine başvurması gerekir.

 

Organik SEO ile Kalıcı Başarı

SEO çalışmalarıyla bir daha kalkmamak üzere zirveye oturmayı hayal eden tüm firma sahiplerinin, öncelikle bu hayali gerçekleştirmenin pek de kolay bir iş olmadığını anlaması gerekiyor. Web sitesinin kaliteli olması gerekirken bu kalitenin doğallıktan uzak olması halinde Google gibi dijital dünyanın açık ara lideri olan bir markayı kandırmaya çalışmak ve yapay yollara başvurarak SEO çalışması yapmak; Dimyat’a bulgura giderken evdeki pirinçten de olunmasına neden olacaktır. Zaten bu tür suni yöntemlere başvurarak etkili SEO hizmeti verdiğini iddia eden veya daha da kötüsü “zanneden” kişiler ancak birkaç haftalık geçici başarı elde ettikten sonra web sitesinin Google aramalarına veda etmesine sebebiyet verir. Profesyonellik gerektiren bir çalışma alanı olmasına karşın bazılarının birkaç makale okuyarak yapabileceğini zannettiği site optimizasyonu, onlarca farklı konuda titiz çalışmalar yapılmasını gerektirir. Bu çalışmaların firma sahibine istediği başarıyı kazandırması için öncelikle uzun vadeli bir planlama yapılması lazımdır. Bu planlamanın hedefe asgari sürede, istenen istikrarla ve tamamen doğal yollardan ulaşılmasını sağlaması içinse SEO firmasının kapsamlı bir analiz yapması gerekir. Firmanın rakiplerinin SEO anlamında ne tür çalışmalar yaptığı, web sitesinde önceden yapılan düzenlemelerin neden olduğu sorunlar, müşteri potansiyelinin dijital dünyadaki alışkanlıkları, anahtar kelime seçimi gibi konularla ilgili ön çalışma yapılmadan başarı elde edilmesini sağlayacak bir SEO planlaması yapılması da mümkün değildir.

 

Uzun Soluklu SEO Çalışmalarıseo

Web sitelerinin kullanıcı dostu olması, Google Arama Motoruyla dost olmakla eşanlamlıdır. Bunun içinse sitenin belirli bir kalite çizgisine sahip olması ve ziyaretçilere her yönden fayda sunması gerekir. Web sitelerinin kalitesi, internet kullanıcılarına ne ölçüde fayda sağlayabildiği ve kolaylık sunabildiğiyle doğru orantılıdır. Firma sahiplerinin anlaması gereken, istenen başarının sağlanması için uzun soluklu çalışmaların yapılması ve bu çalışmaları yapacak SEO firmasının uzmanlığının da mutlaka sorgulanması gerektiğidir. İşin uzmanlarıyla çalışılması halinde firma sahibinin web sitesi kaliteli yani kullanıcı dostu hale gelir ve bu aşamanın ardından da her şey çok daha kolay olur. Kaliteli olarak nitelendirilen bir web sitesi nasıl ki bir haftada bu özelliği kazanmadıysa aynı sitenin bir hafta kaliteli, bir hafta ise kalitesiz olması da mümkün değildir. Zira kaliteli web sitelerinden bahsedilirken göze çarpan, tüm bu sitelerin “devamlılık” arz eden bir başarıya sahip olduğudur. Uzman bir SEO firmasıyla çalışan işletme sahiplerinin web sitesi kısa süre içinde kaliteli hale gelir ve bu kalitesini de uzun süre muhafaza ederek istenen başarının elde edilmesini sağlar.