SEO Hizmetlerinin Ücretlendirilmesi

seo-hizmetiİnternet sitelerinin geniş kitlelere hitap edebilmesi ve firma sahiplerinin de milyar liralık dijital pastadan kalınca bir dilim alabilmesinin yegane yolunun Google’dan geçmesi üzerine tüm site sahiplerinin sözlüğüne giren SEO terimi, arama motorlarının siteleri daha kolay taramasını ve kullanıcıların da daha kaliteli içeriğe ulaşmasını sağlayan çalışmalardır. Pagerank, TrustRank, Sandbox, Link takası, Backlink, Onpage, Metatag, Panda ve sonrasında Penguen güncellemeleri gibi pek çok yerli yabancı teriminden bahsedilen SEO; hala çoğu web sitesi sahibinin yabancı olduğu bir kavram olmayı sürdürüyor. İşini internet ortamına taşıyan ve taşımak isteyen firma sahiplerinin artık SEO konusuna eğilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Google’a her gün düzenli olarak ödeme yaparak en üstte yer alan reklamlarla müşteri bulmanın uzun vadede çok ağır bir maliyeti olurken, SEO arama sonuçlarında kalıcı olarak üst sıralarda yer alınması demektir. Ancak sadece firma sahiplerinin değil kendini webmaster olarak nitelendiren bazı kişilerin dahi bu terimin anlamını ve sahip olduğu önemi kavrayamaması, optimizasyon konusunda profesyonel çözümler sunan firmaların talep ettiği ücretlerin yüksek bulunmasına neden oluyor.

SEO Firmalarının Hizmet Kalitesi

Firma sahiplerinin sitelerinin optimizasyonu için uzman firmalar araması neticesinde bu talebi değerlendirmek üzere her geçen gün yeni optimizasyon şirketleri ortaya çıkmakta, bu firmaların bol kepçeden dağıttığı hayallerin yazılı olduğu web sitelerinin büyük bölümü ise sabun köpüğü misali kısa sürede yok olup gitmekte. Bu tür amatörlerin de optimizasyon işine el atması nedeniyle mağduriyet yaşayan firma sahiplerinde, ne yazık ki SEO çalışmalarına karşı da bir önyargı oluşuyor. Garanti edilebilecek sonuçlar alınması sayısız değişken ve insan faktörü dahil olduğu için mümkün olmamasına karşın bazı kişi ve firmaların herkese istediği kelimede ilk sırayı vaat etmesi, bu boş vaatlere inanan firma sahiplerinin büyük zarar görmesine neden oluyor. Rekabet yoğunluğuna bakmaksızın milyonlarca kez aranan kelimelerde dahi bir ay gibi kısa sürede Google aramalarında ilk sırayı vaat etmekle kalmayarak garanti veren bu kişilere güvenenlerse, cezalanan ya da çöplüğe dönen sitelerini kurtarması için dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına yani işin uzmanlarına geliyor.

En Ekonomik Çözüm Hala SEOseo-ücretlendirme

Batık gemi enkazlarını çıkartmak gibi çöplük haline dönen ya da Google sorgularından tamamen silinen sitelerin yeniden ayağa kaldırılması ise gerçek anlamda bu işin uzmanı olan kişiler için bile kolay olmuyor. Bunun için optimizasyon konusunda bilgi birikim sahibi, ne yaptığının farkında olan, küçük hataların bile büyük problemlere neden olabileceğinin farkında olan firmaların sunduğu SEO danışmanlığı hizmetlerinin ücreti de daha yüksek oluyor. Birkaç kişiden oluşan tecrübeli bir ekiple çalışan bu firmalar, sadece tek bir site için çalışma yapmak için bile “düzenli olarak” saatlerce zaman harcayabiliyor. Sosyal medya hesaplarının yönetimi ve özgün içerik oluşturulması gibi bazılarının basit gördüğü işler için dahi birkaç kişi bilfiil çalıştığından, firmanın da bu ekibin işgücü maliyetini karşılaması gerekiyor. Bu sebepten ötürü tamamen doğal ve uzun vadeli başarı vaat eden SEO çalışmalarının yürütülmesinin belirli bir maliyeti bulunuyor. Ayrıca Adwords ile sitesinin arzu ettiği kelimelerde ilk sırada yer almasını isteyen firma sahiplerinin aylık binlerce lira reklam bütçesi ayırması gerekirken, SEO hizmetleri için çok daha düşük bir bütçe yeterli oluyor ve yapılan çalışmaların etkisi de kalıcı oluyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir