seo görsel

SEO Nedir ?

seo görselSEO, en. Search Engine Optimization baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

SEO, bir web sitesini arama motoru dostu (kullanıcı dostu) haline getirmek adına yapılan site içi ve site dışı işlemlerin tümünü kapsamaktadır. Arama motoru optimizasyonu işi bol bol araştırma, tecrübe ve istikrar gerektiren bir iştir. Günümüzde çoğu kişi tarafından mantığı kavranamamıştır. Açılımından olsa gerek, SEO’nun arama motorları için yapıldığı zannedilmektedir, arama motoru optimizasyonu öncelikle internet kullanıcıları için yapılır, bu başarılı geliştirmelerin sonucu olarak arama motorlarında web sitesi iyi yerlere gelir.

Bu konuyu arama motorlarının mantığını düşünerek daha iyi anlayabilirsiniz. Empati kurmak sosyal hayatta çok işe yaradığı gibi internet dünyasında da çok işimize yarar. Şöyle ki; diyelim ki bir arama motoru siteniz var. Hadi biraz uçalım, Google’ın sahibi sizsiniz! Tüm internet sitelerini indexleyebiliyor ve kendi ziyaretçilerinize anlık olarak sunabiliyorsunuz.
Para kazanmanız için tek yapmanız gereken kendi kullanıcılarınızın sorgularına karşılık olarak en iyi sonuçları getirmek.

Eğer siz kendi kullanıcılarınızın yaptıkları arama sorguları karşılığında boş, kötü tasarımlı, bol bol reklamlı, herhangi bir bilgi içermeyen, virüslü ya da kötü niyetli web sitelerini getirirseniz, çok kısa sürede kendi kullanıcılarınızı (müşterilerinizi) kaybedersiniz.

Şu sorunun cevabını verebiliyorsanız, SEO konusunda neye ihtiyacınız olduğunu da bilebilirsiniz.

İnsanlar neden internette bir şeyler arar ?

Bu sorunun cevabını verirken kendinizden başlayın.

Açıkçası kendi yaptığımız aramaları düşününce, en çok bilgiye ulaşmak için arama gerçekleştirdiğimi fark ediyorum. Gerçekten de internet kullanıcılarının geneline baktığımızda arama motorlarının kullanılma sebebinin en başında bu husus geliyor. Tabi bilgiye ulaşmaktan kastımız doğru, güncel bilgi.

İnternet güncel bilgiye ulaşmak adına inanılmaz bir nimet. En son haberlere, güncellemelere saniyesi saniyesine internet aracılığı ile ulaşabiliyoruz. Zaten internetin TV, radyo ya da gazetelerden çok daha etkili olmasının sebebi de güncellemeler için yayın saatini ya da ertesi günü beklemek zorunda kalmamanız.

Bu nedenle başarılı bir web sitesi oluşturmak için başlangıç olarak (bu tüm web siteleri için geçerli), içeriğimizin güncel ve doyurucu olması gerekli.

Tabi elbette internetin kullanım amacı sadece bilgi ihtiyacı değil. Kabul edelim herkes bizim gibi sadece belgesel izlemiyor. İnternet iletişim, eğlence, alışveriş ya da bazen sadece zaman öldürmek maksadı ile de kullanılmakta. Mühim olan web sitesinin hitap ettiği kitlenin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak.

İşte SEO’nun konusu da web sitesinin hitap ettiği kitleden ibaret. Denklemimiz çok basit, Mutlu Kullanıcı = Bol Kazanç.

Buraya kadar işin mantık kısmı idi, bundan sonrası ise SEO’nun mutfağı ile alakalı. Bilirsiniz insanları mutlu etmek zordur.

Tüm arama motorlarının kullanıcıların arama sorgularına karşılık olarak gösterdiği siteleri sıralamak adına kullandığı kendilerine özgü algoritmaları vardır. Bu algoritmalar yüzlerce farklı metriğin bir araya gelmesi ile oluşturulur. Örneğin sitenize gelen backlinkler, sitenizin içeriği, sitenizin yapısı, sosyal medyadaki aktifliğiniz… Tümünü ne yazık ki bilmiyoruz, algoritmalardaki metrikler kötüye kullanımı önlemek adına gizli tutulmakta.

Bundan sonra, SEO’yu Başlangıç, Orta ve İleri Seviye olarak gruplandırıp, tüm detaylarını ele alacağız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir