WordPress Kurulumu

Her bilgi seviyesinden kullanıcıya hitap edebilecek kadar basit bir kullanıma sahip olan WordPress (WP), “tamamen açık kaynaklı” yazılımı ile günümüzün dijital dünyasında açık ara en çok kullanılan bireysel yayın sistemidir. Google örümceklerin çok sevdiği WP, sitenin hızlı bir biçimde indexlenmesini ve sayfaların asgari sürede açılmasını sağladığı için SEO açısından da en cazip tercihtir. Kolay ve hızlı kullanımı nedeniyle bu denli popüler olan WP ile yeni tanışanlar çoğu zaman kurulum konusunda sıkıntı yaşamakta ve WordPress kurulumuyla alakalı sorularına çeşitli mecralarda yanıt aramakta. Ekibimizin SEO Danışmanı olan Çağdaş Akagündüz tarafından hazırlanan video, WordPress’in sunduğu işlevsel kullanım imkanlarından faydalanmak isteyenlere kurulumun nasıl birkaç dakika içinde kolayca yapılabileceğini gösteriyor.

Videoda da görüldüğü üzere kurulumun ilk aşamasında WordPress’in kendi sitesinde paylaşıma sunduğu son WP versiyonunu indirmek gerekiyor. Birkaç megabaytlık güncel WP sürümünün indirilmesinin ardından kuruluma geçilmesi içinse ilk olarak sistemin sunucuya aktarılması gerekmekte. Bunun için videoda kullanılan FTP programı haricinde birçok farklı uygulamadan faydalanmanız mümkün. Basit yazılımlar olan FTP programlarının büyük bölümü aynı amaca hizmet ettiğinden, videodaki FTP yazılımının kullanılması elzem değildir. MySQL database oluşturmak ve bu database’i kullanmak için bir kullanıcı hesabı yaratmakla WP kurulumuna devam edin. Göreceğiniz üzere dakikaların dahi uzun kalacağı bu database ve kullanıcı hesabı oluşturma işlemi sadece el oyalayan, herkes tarafından yapılabilecek kadar basit bir iştir. Kuruluma geçmeden önce her şeyin hazır olması içinse yapılacak son bir şey kalıyor; oluşturulan database kullanıcı hesabını sisteme eklemek. Tek tıkla bu işi de hallettikten sonra sunucuya upload edilen yani yüklenen WP sisteminin kuruluma geçin.

WP sistem dosyalarının sunucunuza yüklenmesinin ardından size sıcak bir karşılamayla merhaba diyen WordPress, yalnızca yönergeleri takip ederek kurulum işlemini son derece kısa bir süre içinde tamamlamanızı sağlıyor. Veri tabanı adı, kullanıcı adı ve parola girerek devam ettiğiniz WP kurulumunda şayet aynı sunucuda birden fazla WordPress kurulumu yapacaksanız “tablo ön eki” bölümüne yeni bir değer vermeyi unutmayın. Eğer çalıştığınız Hosting firmasının sunucusuna tek bir WordPress kurulumu yapacaksanız, tablo ön eki değerini olduğu gibi bırakabilirsiniz. Veritabanı sunucusu değeriyle ilgili çalıştığınız Hosting firmasıyla iletişime geçmenizde, videoda da bahsedildiği üzere fayda var. Evet, işte her şey bu kadar basit!

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra karşınıza gelen ekranda; sitenizin başlığını, WP sistemine erişim sağlamak için kullanacağınız kullanıcı adı ve parolayı yazarak devam edin. Bu bölümde doldurulan tüm bölümleri daha sonra istendiğiniz zaman değiştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca arama motorlarının sitenizi indexlemesi için “gizlilik” bölümüne dokunmadan geçmeyi de atlamayın. Kurulumun ardından artık yarattığınız kullanıcı hesabıyla WP sistemine giriş yapabilir, videoda önemi bilhassa belirtilen ayarları yaptıktan sonra hemen yayına başlayabilirsiniz.

SEO Hizmetlerinin Ücretlendirilmesi

seo-hizmetiİnternet sitelerinin geniş kitlelere hitap edebilmesi ve firma sahiplerinin de milyar liralık dijital pastadan kalınca bir dilim alabilmesinin yegane yolunun Google’dan geçmesi üzerine tüm site sahiplerinin sözlüğüne giren SEO terimi, arama motorlarının siteleri daha kolay taramasını ve kullanıcıların da daha kaliteli içeriğe ulaşmasını sağlayan çalışmalardır. Pagerank, TrustRank, Sandbox, Link takası, Backlink, Onpage, Metatag, Panda ve sonrasında Penguen güncellemeleri gibi pek çok yerli yabancı teriminden bahsedilen SEO; hala çoğu web sitesi sahibinin yabancı olduğu bir kavram olmayı sürdürüyor. İşini internet ortamına taşıyan ve taşımak isteyen firma sahiplerinin artık SEO konusuna eğilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Google’a her gün düzenli olarak ödeme yaparak en üstte yer alan reklamlarla müşteri bulmanın uzun vadede çok ağır bir maliyeti olurken, SEO arama sonuçlarında kalıcı olarak üst sıralarda yer alınması demektir. Ancak sadece firma sahiplerinin değil kendini webmaster olarak nitelendiren bazı kişilerin dahi bu terimin anlamını ve sahip olduğu önemi kavrayamaması, optimizasyon konusunda profesyonel çözümler sunan firmaların talep ettiği ücretlerin yüksek bulunmasına neden oluyor.

SEO Firmalarının Hizmet Kalitesi

Firma sahiplerinin sitelerinin optimizasyonu için uzman firmalar araması neticesinde bu talebi değerlendirmek üzere her geçen gün yeni optimizasyon şirketleri ortaya çıkmakta, bu firmaların bol kepçeden dağıttığı hayallerin yazılı olduğu web sitelerinin büyük bölümü ise sabun köpüğü misali kısa sürede yok olup gitmekte. Bu tür amatörlerin de optimizasyon işine el atması nedeniyle mağduriyet yaşayan firma sahiplerinde, ne yazık ki SEO çalışmalarına karşı da bir önyargı oluşuyor. Garanti edilebilecek sonuçlar alınması sayısız değişken ve insan faktörü dahil olduğu için mümkün olmamasına karşın bazı kişi ve firmaların herkese istediği kelimede ilk sırayı vaat etmesi, bu boş vaatlere inanan firma sahiplerinin büyük zarar görmesine neden oluyor. Rekabet yoğunluğuna bakmaksızın milyonlarca kez aranan kelimelerde dahi bir ay gibi kısa sürede Google aramalarında ilk sırayı vaat etmekle kalmayarak garanti veren bu kişilere güvenenlerse, cezalanan ya da çöplüğe dönen sitelerini kurtarması için dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına yani işin uzmanlarına geliyor.

En Ekonomik Çözüm Hala SEOseo-ücretlendirme

Batık gemi enkazlarını çıkartmak gibi çöplük haline dönen ya da Google sorgularından tamamen silinen sitelerin yeniden ayağa kaldırılması ise gerçek anlamda bu işin uzmanı olan kişiler için bile kolay olmuyor. Bunun için optimizasyon konusunda bilgi birikim sahibi, ne yaptığının farkında olan, küçük hataların bile büyük problemlere neden olabileceğinin farkında olan firmaların sunduğu SEO danışmanlığı hizmetlerinin ücreti de daha yüksek oluyor. Birkaç kişiden oluşan tecrübeli bir ekiple çalışan bu firmalar, sadece tek bir site için çalışma yapmak için bile “düzenli olarak” saatlerce zaman harcayabiliyor. Sosyal medya hesaplarının yönetimi ve özgün içerik oluşturulması gibi bazılarının basit gördüğü işler için dahi birkaç kişi bilfiil çalıştığından, firmanın da bu ekibin işgücü maliyetini karşılaması gerekiyor. Bu sebepten ötürü tamamen doğal ve uzun vadeli başarı vaat eden SEO çalışmalarının yürütülmesinin belirli bir maliyeti bulunuyor. Ayrıca Adwords ile sitesinin arzu ettiği kelimelerde ilk sırada yer almasını isteyen firma sahiplerinin aylık binlerce lira reklam bütçesi ayırması gerekirken, SEO hizmetleri için çok daha düşük bir bütçe yeterli oluyor ve yapılan çalışmaların etkisi de kalıcı oluyor.

Blog Yorumlarından Çıkan Linkler

Bloglar üzerinden web sitelerine etkili backlink trafiği sağlamak, senelerdir çoğu webmaster ve site sahibi tarafından etkili bir SEO çalışması yapmanın en kolay yolu olarak görülmüştür. SEO ile ilgili konular arasında en fazla öneme sahip olan başlılar arasında yer alan link inşası, internet kullanıcılarıyla arasının iyi olmasını arzu eden herkesin dikkat etmesi gereken konulardandır. Web sitesinin kullanıcılarla arasının iyi olması, Google algoritmasıyla da arasının iyi olmasıyla eşanlamlı olduğu için link şemalarında Bloglar üzerinden gelen linklerin doğru yönetilmesi gerekir. Sitemizde daha önce birçok yazıda belirttiğimiz üzere son kapsamlı Penguen algoritma güncellemesinin sonrasında Blog yorumları üzerinden gelen linklerin SEO açısından ne derece etkili olduğu, çok fazla tartışılan konulardan biri haline geldi. Binlerce üyesi olan SEO etiketli Google+ toplulukları ile dünyaca ünlü webmaster forumlarında sıkça tartışılan bu konuyla ilgili adeta her kafadan ayrı bir ses çıktığını söylemek mümkün. Link şemalarının web sitelerinin kaderini belirleyecek kadar büyük öneme sahip olması ve bu şemalara Blog siteleri üzerinden gelen linklerin de dahil olması; Blog yorumlarıyla sağlanan backlinklerin SEO açısından ne derece etkili olduğu sorusunun görmezden gelinememesine neden oluyor.

 

Blog Yorumlarıyla Backlink İnşasıdoğal-backlink

Link şemalarına dahil olan tüm link giriş ve çıkışları, linkin işaret ettiği web sitesinin Pagerank değerini ve Google sıralamalarını etkiler. Zaten Google Web Yöneticisi Yönergesi de link şemalarının gerek Pagerank gerekse de SEO açısından ne kadar önemli olduğunu açık bir ifadeyle belirtiyor. Link şemalarının Pagerank ve Google sıralamalarını değiştiren tüm link giriş çıkışlarını kapsaması, Blog siteleri üzerinden gelen linklerin de en az diğer web sitelerinden gelenler kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ancak webmasterlar ile web sitesi sahiplerinin bu ifadede kaçırmaması gereken; bahsi geçen etkinin çift taraflı olduğudur. Yani Blog yorumları üzerinden gelen linkler de dahil olmak üzere web sitesinin link şemasına dahil olan tüm linklerin web sitesinin Pagerank değerini ve Google sıralamasını olumlu yönde etkilemesi mümkün olduğu gibi, bu etkinin geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde negatif olması da mümkündür. Bu sebepten ötürü söz konusu Blog yorumları üzerinden gelen backlinkler olduğunda ortaya Anti-SEO kapsamına giren bir etki oluşmaması için aranması gereken ilk özellik “güvenilirlik” olmalıdır.

 

SEO konusunda tartışmasız küresel boyutta en önemli otoritelerden biri ve çoğu webmastera göre en önemlisi olan Matt Cutts’un geçen hafta Blog yorumları üzerinden gelen linklerle ilgili bir video yayınlamasıyla birlikte son Penguen güncellemesinden beri haftalardır tartışılan bu konu da “nispeten” açıklığa kavuştu. Kendisine yöneltilen ve direk olarak Blog yorumlarından çıkan linklerin SEO üzerindeki etkisiyle ilgili olan bir soruya 2 dakikalık bir videoda yanıt veren Cutts, her zaman ki gibi “organik” olduğu sürece backlink çalışmalarının hiçbir zararı bulunmadığını söyledi. Kendisinin de bir internet kullanıcısı olarak tıpkı diğer kullanıcılar gibi sürekli olarak Blog sitelerini ziyaret ettiğini ve bu sitelere yazdığı yorumlarda link paylaşımı yaptığını da ifade eden Cutts, bunun tüm internet kullanıcılarının benimsediği oldukça doğal bir hareket olduğunun altını çizdi. Ancak tüm bunları kendi adını taşıyan ve zaten dijital dünyada sürekli kullandığı hesabıyla yani “kendisi olarak” yaptığını ifade eden Matt Cutts, herkesin zaten her gün kullandığı kendisine ait bir hesapla dilediği gibi Blog yorumlarına link ekleyebileceğini belirtti. Buradan çıkarılan tek sonuç ise kişinin gerçek kişiliğinin dijital dünyadaki simgesi olan “gerçek hesapların” kullanılması halinde, Blog yorumlarının web sitelerine backlink trafiği için kullanılabileceği.

 

Güvenilir Blog Backlinkleribacklink-inşası

Matt Cutts tarafından yapılan bu açıklama, Blog sitelerine yazılan yorumlara link eklenmesinden ziyade bu yorumları kimin eklediğinin asıl konu olduğunu göstermekte. Zira web sitesine backlink trafiği sağlayarak etkili bir SEO çalışması yapmak isteyenlerin onlarca sahte hesap kullanması ve bu hesapları da yalnızca Blog yorumlarından link çıkışı yapmak için kullanması, acımaz Penguen algoritmasının bu hesapları Spammer ve gelen tüm linkleri de Spam olarak işaretlemesine neden oluyor. Yani kişi kendi hesabıyla Blog sitelerine yazdığı yorumlara dilediği gibi link ekleyebilirken, kendi sitesine gelen ve güvenilir hesaplardan gelip gelmediği de bilinmeyen linklere muhakkak dikkat etmesi gerekiyor. Spammer hesaplardan yöneltilen linklerin web sitesine yarar sağlaması bir kenara dursun, giderilmesi çok güç biçimde veya daha da kötüsü kalıcı hasar vermesi mümkün. Sosyal medya araçlarında kullanılan ve Google+ hesabıyla ilişkilendirilmiş hesapların yaptığı yorumlara link eklemesi durumunda SEO çalışmalarında Blog yorumlarından faydalanmak fayda sağlayabilir. Yoruma link ekleyen hesabın güvenilirliği doğrudan web sitesini işaret eden linkin de güvenilirliğini belirlediğinden, risk almamak için Blog yorumlarından gelen linklere kesinlikle ama kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Kişinin kendi hesabıyla istediği web sitelerine Blog yorumlarına link ekleyerek backlink trafiği sağlamasında Matt Cutts’a göre bir sorun yoksa, kuvvetle muhtemel ki bu Penguen için de sorun olmayacaktır.

Anahtar Kelime Odaklı SEO Stratejileri

Google’ın algoritma güncellemesine gitmesinin ve bu güncellemenin geçmiş senelerdeki Panda veya Penguen güncellemelerine nazaran çok daha farklı noktalara odaklanması, amatör veya profesyonel olarak SEO ile ilgilenenlerin de bugüne kadar yaptığı planları gözden geçirmesine sebep oluyor. Yeni algoritmanın internetin geleceğine bakarak bugünden büyük bir değişim sürecinin ilk adımlarını atması, anahtar kelime odaklı SEO çalışmaları için yapılandırılan tüm stratejileri de değiştiriyor. Yeni Google algoritması web sitelerinin güvenilirliğinden yayınladıkları içeriğin kalitesine, sosyal medyada aktif olmaktan backlink yapılarına pek çok farklı konuyla ilgileniyor olsa da; bu konuların en önemlilerinden biri “Long Tail Keywords” yani uzun anahtar kelime öbeklerinden oluşan arama terimleri haline gelmiş durumda. Uzun zaman boyunca düşük arama hacimleri nedeniyle SEO ile ilgilenen dijital pazarlamacıların, firma sahiplerinin ve webmasterların ilgisiz kaldığı Long Tail Keywords (Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler), tüm aramaların toplamı düşündüğünde muazzam derecede büyük bir öneme sahip hale geldi. Teker teker incelendiğinde gerçekten oldukça düşük arama hacimleriyle web sitesinin ziyaretçi trafiğine pek de büyük bir etki sağlamayacakmış gibi görünen bu uzun arama terimleri üzerine kapsamlı bir çalışma yapılması durumunda, çoklu Long Tail Keywords üzerine SEO planları yapılarak ciddi bir ziyaretçi potansiyeli yakalanması mümkün. Bu değişimin temel nedeni ise Google’ın yaptığı incelemeler sonucunda kullanıcıların daha uzun arama terimleriyle daha tutarlı sonuçlara ulaşma eğilimi içinde olduğunu fark etmesi ve yeni algoritmasını da bu yönde geliştirmesi gerekiyor.

 

Daha Kompleks Arama Terimleri, Daha Tutarlı Sonuçlargoogle-arama-motoru

Google kullanıcılarının arama motorunu muhatap alarak yönelttiği sorulara cevap araması, algoritmanın da çoklu kelime kullanımı ile daha kompleks bir kimlik kazanan arama terimlerini algılayarak tutarlı sonuçlar sunmasını gerektirdi. Bu doğrultuda Google yeni algoritma güncellemesi ile kullanıcılara; daha kaliteli içeriği ulaşmak için aramalarını daha kompleks terimler kullanarak yapmayı öneriyor. Kullanıcının aramada birkaç kelime kullanarak istediği içeriğe ulaşması oldukça zorken, aramasını çoklu kelime öbeklerinden oluşan kompleks bir terimle yapması aradığı kaliteli içeriğe ulaşma ihtimalinin de artmasını sağlıyor. Daha kompleks arama terimleri dendiğinde ise akla ilk olarak Long Tail Keywords geliyor. Kullanıcının aramasında neye ulaşmak istediğiyle ilgili çok daha fazla veri kriteri sunduğu uzun kelimeli aramalarda, algoritma da neye ulaşmak istendiği konusunda çok daha fazla referans elde edebiliyor. Algoritmanın daha fazla referansa sahip olması kullanıcıya daha tutarlı sonuçlar sunmasını sağlarken, tüm bu süreç uzun kuyruklu anahtar kelimeleri esas alan SEO çalışmaların etkisinin de günden güne artacağı anlamına geliyor.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerin Etkinliğilong-tail-keyword-seo

Google’ın yaptığı açıklamalara göre; uzun kuyruklu anahtar kelimeler, %20 ile %40 arasında değişen oranlarla toplam web arama trafiğinin büyük bir bölümünü işgal ediyor. Üstelik bu web arama trafiği hacminin her geçen yıl biraz daha artması ve bazı alanlarda oranın %50’lere varması, çoklu kelime öbeklerinden oluşan karmaşık arama terimlerinin geleceğin internetinde daha da önemli olacağını gösteriyor. Kullanıcıların arama terimlerinde daha kompleks bir dil kullanmayı tercih etmesinde, Apple’ın meşhur uygulaması Siri ve benzeri sesli arama seçeneği sunan yazılımların da etkisi büyük. Ayrıca pek yakında herkesin gözünde göreceğimiz Google Glass’ın birincil ara yüzünün de sesli komutlar olması, Glass kullanıcılarının da bütün Google sorgularını sesli olarak yapacağı manasına geliyor. İnsanlar sesli olarak yani günlük hayatta kullandığı diliyle Google üzerinden arama yaptıkça, yazım dilinden farklı olarak “çok daha uzun ve kompleks” arama terimleri ortaya çıkıyor. Google da bu durumu fark ederek geleceğin internetinin mobil olacağını ve Google sorgularının çok büyük bir bölümün de sesli olarak yapılacağını anladı. Bu nedenle de algoritma güncellemesi ile geleceğin internetine şimdiden ayak uydurmak üzere büyük bir hamle yaptı. Yani uzun kuyruklu anahtar kelimelerin toplam arama hacminin bu kadar hızlı yükselmesi, herkesin etkin ve uzun vadeli başarı için SEO planlarına uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de dahil etmesini gerektiriyor.

 

Ziyaretçi Trafiğinin Arttırılmasıziyaretçi-trafiği

Google bazı konularda arama motoru üzerinden yapılan aramaların neredeyse %50’sinin uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılarak yapıldığını söylerken, özellikle dünya genelinde yapılan bütün Google aramalarının %20’sinin “çok uzun kuyruklu anahtar kelimeler” (Extremely Long Tail Keywords) ile yapıldığının altını çiziyor. Her 5 aramanın 1 tanesinin çok uzun kuyruklu anahtar kelimelerle yapılması dahi SEO stratejilerine bu uzun ve kompleks anahtar kelimeleri hedef alan çalışmaların yerleştirilmesinin ne derece önemli olduğunu göstermekte. Google’ın kendisi de reklamcılığa yönelik stratejilerini değiştirerek, internet kullanıcılarının aradığı ürüne ulaşmak için ne gibi sorgular yaptığını inceliyor. Günümüzün internet kullanıcıları herhangi bir ürün aradığında Google üzerinden yapacağı sorguda mümkün olduğunca uzun terimler kullanmakta, bu şekilde aradığı ürünün mümkün olduğunca fazla özelliğini belirtmek ve bu sayede de aradığına “anında” ulaşmak istiyor. Geçmişte çoğu firma sahibinin, webmasterın ve pazarlamacı tek bir uzun kuyruklu anahtar kelimenin aranma hacmine bakarak SEO çalışmalarına bu tek arama teriminin dahil edilmesinin gereksiz olduğunu düşünürdü. Günümüzde hem bu terimlerin tekil olarak aranma yüzdeleri hem de tek bir konuyla ilgili toplam terimlerin sunduğu potansiyel ziyaret trafiği katlanarak artmış durumda. Firmaların kendi ticari faaliyet alanını ilgilendiren konularda kullanılan uzun kuyruklu anahtar kelimelerin büyük bir bölümüne yatırım yapması ve SEO stratejilerine mümkün olduğunca fazla uzun kuyruklu anahtar kelime dahil etmesi, ziyaretçi trafiğini beklenenin de ilerisine taşımasını sağlayacaktır.

Backlink Kalitesinin Doğru Şekilde Ölçülmesi

İçeriğe ilişkin çalışmaların ardından link kalitesinin ölçülmesi için binlerce yöntem varmış gibi görünse de, webmasterların bu doğrultuda birbirinden oldukça farklı yöntemleri benimsediği ve farklı araçların etkinliği konusunda da birbirinden oldukça farklı görüşler olduğu biliniyor. En basitinden site trafiği ve yorumların yoğunluğunu site linklerinin kalitesini ölçmek için kullananlar bulunduğu gibi, Google Webmaster araçlarından analiz programlarına oldukça farklı yöntemleri benimseyenler de mevcut. SEO çalışmalarını yakından ilgilendirdiği kadar dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulması ve yapılan çalışmaların etkinliğinin saptanması için önemi oldukça büyük olan link kalitelerinin belirlenmesi, farklı yöntemlerin kullanılması neticesinde alınan farklı sonuçlar nedeniyle kafa karıştırıcı bir uğraşa dönüşebiliyor. Eski kafa yaklaşımlarla yüzlerce linkin birbiriyle ve pek çok farklı web sitesi ile sosyal medya araçlarıyla etkileşime girdiği bir link ağı inşa etmek, özellikle yeni Penguen 2.1 algoritmasından büyük bir eksi alınmasına neden olabilir. Bunun için içerik linklerinin Google’ın yeni algoritması tarafından ne derece değerli olarak görüldüğünün tam manasıyla anlaşılması, SEO ve pazarlama stratejinin istenen sonucu vermesi açısından da hayati olarak isimlendirilebilecek kadar büyük bir öneme sahip.

 

İçerik Backlinklerinin Peşine Düşmekbacklink-alma

Web sitelerine değer biçilmesinde ve yüksek arama hacmine sahip olan yoğun rekabetli kelimelerdeki arama sonuçlarında backlink kalitesinin önemli olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Ancak yeni Google güncellemesi ardından tüm web sitelerinin, aldığı backlinklerin peşine düşmesi ve kalitesiz linklerden vakit kaybetmeden kurtulması gerekiyormuş gibi görünüyor. Eğer web sitesinin öncelikli hedefi kendisini ilgilendiren kelimelerde yapılan arama sonuçlarında daha yukarlarda yer almaksa, özellikle marka haline gelmiş kaliteli web sitelerinin arasından sıyrılmak için kaliteli linklere ihtiyaç olduğu aşikar. Bu doğrultuda içerik linklerinin kalitesinin ölçülmesi için benimsenebilecek etkili ancak bir o kadar da yorucu yöntemlerin başında, her bir backlink ile sağlanan içeriğin kalitesine ve bu içeriğin yayınlandığı web sitesinin güvenilirliğine göz atmaktır. MOZ tarafından desteklenen Open Site Explorer ve Fresh Web Explorer bu aşamada backlink kalitesinin incelenmesi için yapılan çalışmaların daha kolay bir şekilde halledilmesini sağlayan iki faydalı araç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle siteye alınan yeni backlinklerin kalitesinin incelenmesi için bu iki aracın kullanılması, her iki aracın da oldukça kullanıcı dostu arayüzlere sahip olması ve farkında dahi olunmayan backlinkleri dahi fark edebilmesi sebebiyle webmasterlara ciddi bir kolaylık sağlayacaktır. Ancak en baştan hatırlatmakta yarar var ki, her iki araç da web sitesine yönlenen backlinklerin sayısına bağlı olarak incelemeyi biraz uzun sürelerde yapabiliyor. Yani araçların incelemesini tamamlaması için geçen süre, web sitesinin backlink sayısına bağlı olarak uzayabiliyor. Yine de her iki araç da çok fazla backlinke sahip olan web sitelerini dahi “nispeten” kısa bir sürede ve daha da önemlisi tutarlı bir biçimde inceleyebiliyor. Her iki aracın da içerik backlinklerinin gerek domain seviyesinde gerekse de sayfa seviyesinde inceleyebilmesi de büyük bir artı.

Ahref de içerik backlinklerinin kalitesini hızlı ve güvenilir bir şekilde incelemek için kullanılan popüler araçlardan biri. Ahref’in aracını kullanmanın en büyük avantajıysa, inceleme sonuçlarının data grafikleri ve diğer farklı şemalarda görüntülenebilmesi. Bu şekilde grafik bazlı sonuçların incelenmesi daha kolay bir hale gelirken, backlink etkisinin kısa ve uzun vadedeki etkilerinin analiz edilmesinde de daha kolay anlaşılır bir data elde edilebiliyor. Bu araç ile web sitesinin domaini gösteren adreslerin IP’leri ve doğrudan içeriğin kendisi pratik bir şekilde görüntülenebiliyor. Ayrıca Ahref’in aracı Domain Rank ve URL rank görüntülemesi de sunarak, platform üzerinden doğrudan metrik sonuçlara erişim sağlanmasına da imkan tanımakta. Bu araçlar dışında yeni güncelleme sonrasında backlink odaklı çalışmalar için Majestic SEO inceleme aracını kullanarak da kolay bir şekilde güvenilir sonuçlara ulaşılması mümkün. Hemen hemen içerik backlinkleriyle alakalı bilinmesi gereken her şeyi kısa süre içinde metrik sonuçlar şeklinde sunan Majestic SEO aracı, link trafiği ve backlink geçmişiyle ilgili detaylı fikir sahibi olunmasına yardımcı oluyor. Alıntı ve güvenilirlik akışı bölümlerinde sunulan sonuçlar, aracı kullanan webmasterların zahmetsiz bir biçimde backlinklerinin kalitesini incelemesini sağlıyor.

 

Google Webmaster Araçlarıgoogle-backlink

Google Webmaster Araçları (GWA) da siteyi işaret eden bağlantılar hakkında bilgi verse de, hala amatör ve profesyonel olarak SEO ile ilgilenen pek çok insan negatif yorumlarda bulunuyor. Genel olarak Google Webmaster Araçlarının eleştirilen yönü; sunulan bilgilerin her zaman güncel olmadığı ve birkaç haftalık eski verilerin görüntülendiği, bazen de aracın sağladığı verinin eksik olduğu. Ancak yine de web sitesinin Google’ın gözünden nasıl göründüğünü öğrenmenin en doğrusu olduğunu düşünen webmasterlar için GWA, web sitelerinin backlink yapısını incelemek için oldukça faydalı bir kaynak. Google tarafından sunulan Webmaster Araçlarının diğerleri kadar kullanıcı dostu olduğunu ve geniş veri sağladığını söylemek en azından şuan için pek mümkün olmasa da, her şeye rağmen GWA webmasterlar için önemini koruyor. Page Rank verilerini metrik bir biçimde görüntüleme imkanı sunmayı sürdüren GWA, PR değerinin yakın zamanda güncellenmediğinin görüntülenmesi ile titiz çalışmalarda problem olabiliyor. Ancak yine de herhangi bir içeriği işaret eden backlinklerin GWA kullanılarak görüntülenmesi ve farklı bir bakış açısı sunan verilere ulaşmak mümkün.

 

Daha Kaliteli Backlinklergoogle-pagerank

Webmasterların backlinkleri basit birer link çıkışı ya da girişi olarak görmemesi, her backlinkin birçok farklı değer kriteri olduğunu kesinlikle unutmaması gerekiyor. Aşağıda sıralanan birkaç temel madde, daha kaliteli ve etkin bir link ağı örülmesi için göz ardı edilmemesi gereken unsurları işaret ediyor. Önceden de amatör ya da profesyonel olarak SEO il ilgilenenlerin önemli olduğunu bildiği bu unsurlar bilhassa yeni Google güncellemesinden sonra daha da fazla önem kazanmış gibi görünüyor. Ayrıca backlink çalışmaları ile Google’ın gözüne girmek isteyenlerin, geçmişte olduğu gibi yeni güncelleme sonrasında da linklerinin “doğallığına” belki de her şeyden fazla dikkat etmesi lazım. Herhangi bir içerikle ilişkilendirilen backlinkin kalitesi, ilgili içeriğin yayınlandığı web sitesinin güvenilirliği kadar linkin çıktığı içeriğin kalitesiyle yakından ilişkili. Yani link çıkışının gerçekleştiği içeriğin sosyal medyada ne denli ilgi gördüğü, Google Plus hesapları üzerinden paylaşıldığında ne kadar yorumlandığı ya da kaç Google+ kullanıcısı tarafından +1’lendiği de artık kaliteli backlink arayanların dikkat etmesi gerekenler arasında yer alıyor.

  • Anchor Text (tıklanabilir kelime veya kelime grupları) sayısı ve sayfadaki konumu
  • Sayfadan giden linklerin sayısı
  • Sayfaya gelen linklerin sayısı
  • Linkin sayfadaki yeri
  • Do Follow linkler
  • Edinilmesi en güç ancak en güvenilir olan “.edu ve .gov” uzantılı linklerin sayısı
  • Kullanılan aracın Domaine ve sayfaya verdiği değer
  • İçerik kalitesini etkileyen sosyal medya ve Google+ aktiviteleri

Web sitelerinin backlink kalitesini incelerken üçüncü parti araçların kullanılması ile yüzlerce veya binlerce linki çok kısa bir sürede görüntülemek mümkün olsa da, kullanılan aracın “linklerin bazılarını” gözden kaçırması da mümkün. Bu aşamada kullanılan backlink analiz aracının güvenilirliği ve işlevselliği devreye giriyor. Gözden kaçan tek bir linkin dahi kapsamlı SEO çalışmaları yapılmasına karşın Google aramalarında istenen sıralarda yer alınmamasının asıl sebebi olması mümkün. Bu tür durumlarda webmasterlar SEO çalışmalarının neden istenen etkiyi vermediğini merak ederek sorunun nerede olduğunu bulmaya çalışırken, kullanılan analiz aracının yetersizliği sebebiyle gözden kaçan backlinklerin tüm bu sorunun kaynağı olabileceğini gözden kaçırabiliyor. Bazı sitelerin kalıcı bir ziyaretçi trafiği oluşturmak için sizin web sitenize link vermesi mümkün. Doğru analiz aracının kullanılması ile birlikte bu tür gözden kaçan linkler tespit edilebilir ve hangi web sitelerinden bu tür bir trafik talebi isteği geldiğinin kısa sürede saptanabilir. Bu tür linklerin bazıları web sitesinin gerek kaliteli backlinklere sahip olması gerekse de düzenli bir trafiğe sahip olması için son derece önemli olabilir. Kuşkusuz birçok farklı analiz aracının kullanılması ve oldukça tatminkar sonuçlar elde edilmesi de mümkün…

seo görsel

SEO Nedir ?

seo görselSEO, en. Search Engine Optimization baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

SEO, bir web sitesini arama motoru dostu (kullanıcı dostu) haline getirmek adına yapılan site içi ve site dışı işlemlerin tümünü kapsamaktadır. Arama motoru optimizasyonu işi bol bol araştırma, tecrübe ve istikrar gerektiren bir iştir. Günümüzde çoğu kişi tarafından mantığı kavranamamıştır. Açılımından olsa gerek, SEO’nun arama motorları için yapıldığı zannedilmektedir, arama motoru optimizasyonu öncelikle internet kullanıcıları için yapılır, bu başarılı geliştirmelerin sonucu olarak arama motorlarında web sitesi iyi yerlere gelir.

Bu konuyu arama motorlarının mantığını düşünerek daha iyi anlayabilirsiniz. Empati kurmak sosyal hayatta çok işe yaradığı gibi internet dünyasında da çok işimize yarar. Şöyle ki; diyelim ki bir arama motoru siteniz var. Hadi biraz uçalım, Google’ın sahibi sizsiniz! Tüm internet sitelerini indexleyebiliyor ve kendi ziyaretçilerinize anlık olarak sunabiliyorsunuz.
Para kazanmanız için tek yapmanız gereken kendi kullanıcılarınızın sorgularına karşılık olarak en iyi sonuçları getirmek.

Eğer siz kendi kullanıcılarınızın yaptıkları arama sorguları karşılığında boş, kötü tasarımlı, bol bol reklamlı, herhangi bir bilgi içermeyen, virüslü ya da kötü niyetli web sitelerini getirirseniz, çok kısa sürede kendi kullanıcılarınızı (müşterilerinizi) kaybedersiniz.

Şu sorunun cevabını verebiliyorsanız, SEO konusunda neye ihtiyacınız olduğunu da bilebilirsiniz.

İnsanlar neden internette bir şeyler arar ?

Bu sorunun cevabını verirken kendinizden başlayın.

Açıkçası kendi yaptığımız aramaları düşününce, en çok bilgiye ulaşmak için arama gerçekleştirdiğimi fark ediyorum. Gerçekten de internet kullanıcılarının geneline baktığımızda arama motorlarının kullanılma sebebinin en başında bu husus geliyor. Tabi bilgiye ulaşmaktan kastımız doğru, güncel bilgi.

İnternet güncel bilgiye ulaşmak adına inanılmaz bir nimet. En son haberlere, güncellemelere saniyesi saniyesine internet aracılığı ile ulaşabiliyoruz. Zaten internetin TV, radyo ya da gazetelerden çok daha etkili olmasının sebebi de güncellemeler için yayın saatini ya da ertesi günü beklemek zorunda kalmamanız.

Bu nedenle başarılı bir web sitesi oluşturmak için başlangıç olarak (bu tüm web siteleri için geçerli), içeriğimizin güncel ve doyurucu olması gerekli.

Tabi elbette internetin kullanım amacı sadece bilgi ihtiyacı değil. Kabul edelim herkes bizim gibi sadece belgesel izlemiyor. İnternet iletişim, eğlence, alışveriş ya da bazen sadece zaman öldürmek maksadı ile de kullanılmakta. Mühim olan web sitesinin hitap ettiği kitlenin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak.

İşte SEO’nun konusu da web sitesinin hitap ettiği kitleden ibaret. Denklemimiz çok basit, Mutlu Kullanıcı = Bol Kazanç.

Buraya kadar işin mantık kısmı idi, bundan sonrası ise SEO’nun mutfağı ile alakalı. Bilirsiniz insanları mutlu etmek zordur.

Tüm arama motorlarının kullanıcıların arama sorgularına karşılık olarak gösterdiği siteleri sıralamak adına kullandığı kendilerine özgü algoritmaları vardır. Bu algoritmalar yüzlerce farklı metriğin bir araya gelmesi ile oluşturulur. Örneğin sitenize gelen backlinkler, sitenizin içeriği, sitenizin yapısı, sosyal medyadaki aktifliğiniz… Tümünü ne yazık ki bilmiyoruz, algoritmalardaki metrikler kötüye kullanımı önlemek adına gizli tutulmakta.

Bundan sonra, SEO’yu Başlangıç, Orta ve İleri Seviye olarak gruplandırıp, tüm detaylarını ele alacağız.