Sosyal Medyanın Etkin Kullanımı

sosyal-medya-semDijital dünyadan payına düşeni almak, marka değerini ve tanınırlığını arttırmak, satışını yaptığı mal ve hizmetlerden daha fazla kar elde etmek tüm firma sahipleri için artık sosyal medya araçlarını etkin bir biçimde kullanmak tercihten öte zorunluluğa dönüşüyor. Ürün tanıtımı ve marka değerinin arttırılması için tüm firma sahiplerine kıyas dahi götürmeyecek kadar düşük maliyetli ve yüksek verimliliğe sahip olan bir fırsat sunan sosyal medya, Google algoritmasının son büyük boyutlu güncellemesi ile SEO açısından daha da fazla önem kazandı. Zira artık firma sahiplerinin sosyal medya araçlarını doğru şekilde kullanması sadece marka ve ürün tanıtımının etkin biçimde yapılması açısından değil, organik bazlı SEO çalışmalarının pozitif yönlü etkisi sayesinde Google sorgularında yükselmek açısından da önemli. Doğru şekilde tasarlanan, doğallıktan ödün vermeyen, sosyal medya kullanıcılarının nabzını tutabilen bir sosyal medya kampanyası ile firma sahiplerinin çok daha geniş bir müşteri kesimine ulaşması mümkün. Sosyal medya hesaplarının etkin şekilde yönetimi ayrıca birçok işletmenin uğrunda anket kuruluşlarına yüklü ödemeler yaptığı, müşteri görüşlerine dair oldukça önemli verilere de “ücretsiz olarak” sahip olma imkanı sunar. Sosyal medya firmaların kendi ticari faaliyet alanını ilgilendiren konularda anında geribildirim alabildiği bir dijital mecra olduğunda, firmanın yaptığı paylaşımların gördüğü ilgiye ve bu paylaşımlara yapılan yorumlara bakarak müşteri memnuniyetine dair oldukça kapsamlı bilgi edinmesi mümkündür. Gerçek zamanlı olarak müşterilerle etkileşim kurma imkanı sunan sosyal medya, markanın kendi ve satışa sunduğu ürün ya da hizmetlerin tanımı için benimsenebilecek en etkili yollardan biri. Sosyal medya kullanıcıları bazen paylaşımları paylaşarak bazen haklarında yorum yazarak bazense sadece beğenerek bile firma ve ürünleri hakkındaki görüşlerini belli eder. Bu veriler doğru şekilde değerlendirilmesi halinde firmanın dijital pazardaki faaliyetlerinin geleceği açısından para ödeyerek dahi sahip olunamayacak kadar önemlidir. Tabi ki, değerlendirmesini bilenler için…

 

Sosyal Medyanın Vaat Ettiklerisosyal-medya-kullanımı

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan Google’a, dünya çapında veya ulusal bazda faaliyet gösteren birçok firma ya da kuruluş ülkemizin internet ve sosyal medya kullanımı konusunda dünya çapında zirveye oynadığını gösteriyor. Öyle ki, Türkiye Twitter kullanımı söz konusu olduğunda liderlik için mücadele ederken, sayıdan ziyade nüfusa oranda sosyal medya kullanımına bakıldığında Türkiye dünyanın en çok sosyal medya kullanan ülkelerinden biri. Ülkemiz nüfusunun yaklaşık olarak %40’ının faal biçimde internet kullandığı görülürken, bu kesimin yaş aralığının 16 ile 74 arasında değişmesi firma sahiplerinin sosyal medya üzerinden ne denli geniş bir müşteri kesimine hitap edebileceğini gösteriyor. Hangi ürün veya hizmet satılmak isteniyorsa istensin, sosyal medya üzerinden bu ürün ya da hizmetle ilgilenen yüz binlerce müşteriyle doğrudan iletişim kurulması mümkün. Markanın tanınırlığının arttırılması, müşteri potansiyelinin genişletilmesi, pazar payının istenen seviyelere yükseltilmesi, istenen ürünlerin veya hizmetlerinin satışının artması ve firmanın karlılığının istenen seviyeye getirilmesi için sosyal medyadan daha düşük maliyetli bir araç bulunmuyor. Düşük maliyetinin yanı sıra sosyal medya kadar geniş bir müşteri kesimiyle “doğrudan” etkileşim kurmayı sağlayan başka bir araç da olmadığından, firma sahiplerinin marka ve ürün tanımıyla ilgili stratejilerinin odağına sosyal medyayı yerleştirmesi zaruri hale geliyor. Zaten bu avantajın farkında olan kurumsal markalar sosyal medyada sürekli olarak aktif kalmakta ve bu sayede milyonları eklediği sosyal ağı sayesinde eşzamanlı geribildirim alarak marka değerini yükseltmekte.

Bugün artık popüler televizyon kanallarının en çok izlenen canlı programlarında dahi program yapımcıları veya sunucular Twitter aracılığıyla izleyenlerle etkileşim kurmakta. Televizyon kanallarının müşteri izleyenlerken, dijital pazarda faaliyet gösteren firmalar içinse müşteri kesimi sosyal medya ve internet kullanıcıları oluyor. Okan Bayülgen gibi senelerdir popüler kalmayı başaran bir medya şahsiyeti dahi her yıl adını değiştirdiği programında Twitter üzerinden izleyicileriyle etkileşime geçiyor ve her yıl programdaki Twitter etkinliği biraz daha artıyor. Aslında Okan Bayülgen, programıyla veya konuklarıyla ilgili hashtaglerde Twitter’da TT olmayı başararak sosyal medya hesaplarının doğru yönetilmesi halinde ne kadar geniş bir müşteri potansiyeline ulaşılabileceğini herkese gösteriyor. Üstelik Bayülgen bunu her hafta yapıyor…

 

Sosyal Mecralarda Etkinliksosyal-medya

Sosyal medya hesaplarının doğru şekilde yönetilmesi halinde ne kadar geniş bir müşteri potansiyeline hitap etme imkanı yakalandığı tartışma götürmez bir gerçek olsa da, bunun için gerçek anlamda etkin bir çalışmanın yapılması gerekiyor. Sosyal medyada etkin olmanın ilk şartı devamlılık arz eden çalışmalar düzenlemek olduğundan, birkaç günlük aktivitenin ardından günler boyunca ortadan kaybolarak etkili bir çalışma yapılması mümkün değil. Sosyal medya araçları üzerinden etkili reklam ve tanıtım kampanyaları düzenlemeden önce ilgili mecrayı kullanan kişilerin ilgi alanları, günün trendleri ve kullanıcı eğilimleri hakkında bir ön araştırma yapılması da son derece önemli. Örneğin istenen çalışma Twitter üzerinden yürütülmek isteniyorsa popüler hashtagler, kullanıcıların RT ettiği içerikler, hangi başlıkların neden ilgi çektiği ve kullanıcıların firmayı ilgilendiren alanlarda yapılan tanıtımlara yazdığı yorumlar sosyal medya kampanyasının ne şekilde yönlendirilmesine dair son derece geniş bilgi sağlayacaktır. Firmanın kendi alanındaki rakiplerinin sosyal medya araçları üzerinden yaptığı tanıtımların ne derece ilgi gördüğü ve bu paylaşımlara kullanıcıların ne tür yorumlarda bulunduğu iyi analiz edilirse, firmanın daha da fazla ilgi çeken ve daha fazla kişiye ulaşan bir çalışma yürütmesi işten bile değildir.

Bu amaç doğrultusunda sosyal medyada ilgi gösterilen kişiler de kullanılabilir ki, burada kast edilen “spammer” olarak nitelendirilen kişiler değildir. Gerçek hayatta tanınan ve saygı duyulan insanların sosyal medya araçlarında on binlerce takipçisi bulunmasa dahi, sosyal ağında binlerce kişi olan ancak gerçek şahsiyeti bilinmeyen ve yalnızca reklam yapmak için sosyal medyayı kullanan kişilere nazaran güvenilirlikleri çok daha fazladır. Bu tür kişilerin hesapları üzerinden yapılan paylaşımlar daha az insana ulaşıyor gibi görünse de, bu kişilerin paylaşımlarına daha fazla güvenilir. Markanın ve satışa sunduğu ürün ya da hizmetlerin güvenilirliğinin arttırılması için sosyal medya kullanıcılarının ilgi olduğu kişilerle de uzun vadeli anlaşmalar yapılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir